Mamy już terminal, ale co dalej? Przydało by się podłączyć do niego jakiś dysk, aby zainstalować system operacyjny.
Terminal HP T5730 jest wyposażony w gniazda USB 2.0 do których możemy podpiąć dowolny pendrive i zainstalować na nim system. Aby jednak było to możliwe, należy najpierw w biosie ustawić jako pierwsze bootowanie z USB. Testowo zainstalowałem system właśnie na pendrive'ie, ale efekt nie był zadowalający, dlatego spróbowałem innego rozwiązania, czyli podłączenia dysku twardego.
Aby podłączyć dysk SATA (osobiście używałem dysku WD Scorpio 160GB) do IDE 44 pin będzie potrzebna odpowiednia przejściówka (ATA->SATA), oraz taśma (w zależności od typu przejściówki, nie jest wymagana).
fot.1 przejściówka ATA -> SATA |
fot.2 przejściówka ATA -> SATA |
fot.3 przejściówka ATA -> SATA |
Tak jak już wspomniałem, taśma nie jest konieczna. Wszystko zależy jakiej użyjemy przejściówki, dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę czy posiada ona końcówki męskie, czy żeńskie. Moja miała męską końcówkę ATA oraz żeńską końcówkę SATA.
Jest jeszcze jedna rzecz dotycząca przejściówki, mianowicie zworka (fot. 3) - należy zwrócić uwagę czy w ogóle zworka jest umieszczona na płytce, a jeśli tak to jaki tryb pracy dzięki niej uzyskujemy (master lub slave).
Kolejnym krokiem jest wpięcie jednego końca taśmy do odpowiedniego gniazda na płycie głównej, a drugiego do przejściówki - w moim przypadku przejściówka była wyprowadzona na zewnątrz obudowy.
Podczas wpinania taśmy, należy zwrócić uwagę na ustawienie pinów - pierwszy pin na płycie głównej jest oznaczony białym trójkątem.
fot.4 gniazdo ATA 44 pin |
fot.5 dysk - przejściówka - taśma |
Następnie do przejściówki podpinamy dysk twardy. Tak jak w przypadku pamięci przenośnej z USB i tutaj trzeba ustawić właściwe bootowanie w biosie. Po tym zabiegu możemy już zainstalować system na dysku. Ja osobiście instalację przeprowadziłem z pendrive'a wpiętego do USB, na którym wcześniej umieściłem system. Jak to zrobić napiszę w następnym poście.